A műfű felhasználásának korlátai


Bár a műfüves megoldás számos előnnyel jár, nem minden helyzetben vagy területen a legmegfelelőbb megoldás. Ebben a cikkben a műgyep felhasználásának leggyakoribb korlátait vesszük sorra.

Hőmérséklet

A műfű egyik legnagyobb hátránya, hogy hajlamos túlmelegedni a forró nyári napokon. A természetes gyep hűsítő hatásával ellentétben a műgyep szintetikus anyaga magába szívja a nap hőjét, így a felülete szinte forróvá válhat. Könnyű belátni, hogy ilyenkor az emberek és a háziállatok sem használják szívesen a kertet.

Környezeti hatások

Bizonyos nézőpontból a műfű környezetbarát megoldás is lehet, mivel nincs szükség öntözésre és műtrágya használatára. Csakhogy a műgyep szintetikus anyagból készül, ami nem bomlik le természetes úton. Ez hosszú távon komoly környezeti terhelést jelent. Egyrészt már használat közben a talajba oldódhatnak mikroműanyagok, másrészt, ha a felszedést követően nincs megfelelően újrahasznosítva, akkor jelentős mennyiségű műanyag szemétként kell gondolnunk rá.

Mesterséges érzés

A jó minőségű műgyep egyre inkább hasonlít a természetes fűre, de érzetre, tapintásra még mindig jelentős különbségek vannak. A műfű nem nyújtja ugyanazt a puha, természetes tapintást, mint a valódi gyep, séta közben is érezhetően más élményt ad. A természetes gyep rugalmassága és puhasága (esetleg illata) sokak számára pótolhatatlan, ezért más megoldás nem is jöhet szóba számukra.

Vízáteresztési problémák

Ha nem megfelelően előkészített talajra fektetik, akkor nagyobb esőzések után pangó vizes területek alakulhatnak ki. Megfelelő alap és vízelvezetés nélkül a műgyep alatt a talaj hosszú távon jelentősen károsodhat. Mindezeket figyelembe véve érdemes alaposan megfontolni, hogy a műfüves megoldás megfelel-e nekünk, és az adott terület igényeinek.