A műanyagok könnyűek, ellenállóak a korrózióval és a vegyszerekkel szemben, jó szigetelési tulajdonságokkal rendelkeznek, valamint könnyen formázhatók és feldolgozhatók. Emiatt az építőiparban széles körben elterjedtek. A PVC (polivinil-klorid) az egyik leggyakrabban használt műanyag az építőiparban. Kiváló ellenálló képességgel rendelkezik az időjárási viszonyokkal és a vegyszerekkel szemben, valamint tartós és könnyen karbantartható. A PVC-t leginkább csövek, padlóburkolatok, ablakkeretek, vízelvezető rendszerek és szigetelő anyagok gyártására használják. A PVC csövek különösen népszerűek a vízvezeték- és szennyvízrendszerekben, mivel nem korrodálnak és sima belső felületük csökkenti az eltömődések kockázatát.
A polietilén (PE) szintén széles körben használt műanyag az építőiparban. Ez az anyag könnyű, rugalmas és ellenáll az UV-sugárzásnak. Leggyakrabban csövek, különösen víz- és gázvezetékek, valamint geomembránok és szigetelő fóliák gyártásában használják. A PE csövek rugalmasságuknak köszönhetően ideálisak olyan helyeken, ahol a talajmozgás problémát okozhat.
A polipropilén (PP) hasonlóan népszerű, főként csövek, szigetelő anyagok és különféle építőipari szerelvények gyártásában használják. A PP ellenáll a magas hőmérsékletnek és a vegyi anyagoknak, ezért gyakran alkalmazzák vízvezetékekben és fűtési rendszerekben.
A poliuretán (PU) rendkívül sokoldalú műanyag, amelyet leginkább szigetelő anyagként használnak az építőiparban. A poliuretán habok kiváló hő- és hangszigetelő tulajdonságokkal rendelkeznek, így ideálisak falak, padlók és tetők szigetelésére. Emellett a PU-t használják tömítőanyagok, ragasztók és bevonatok formájában is.
A polisztirol (PS) leginkább hőszigetelő anyagként ismert. Az expandált polisztirol (EPS) és az extrudált polisztirol (XPS) kiváló hőszigetelő képességük miatt a falak, tetők és padlók szigetelésére alkalmasak. Az EPS könnyű, de kevésbé ellenálló a nedvességgel szemben, míg az XPS nagyobb sűrűségű és jobban ellenáll a víznek, így nedves környezetben is alkalmazható.
A műanyag kompozitok, például az üvegszál-erősítésű műanyagok (GFRP) szintén fontos szerepet játszanak az építőiparban. Ezek az anyagok erősek, könnyűek és korrózióállók, így különösen alkalmasak szerkezeti elemek, például hidak, oszlopok, panelek és homlokzati burkolatok készítésére.
A műanyagok egyéb felhasználási területei közé tartoznak a tetőfedő anyagok, a vízszigetelő fóliák, a dekorációs elemek, a bútorok és a világítótestek. Az áttetsző polikarbonát lapokat például tetőablakokhoz és előtetőkhöz használják, mivel kiváló fényáteresztő képességgel rendelkeznek és ellenállnak az ütésnek.